Kettős látás: okok, tünetek és kezelési lehetőségek
Mit értünk kettős látás, azaz diplopia alatt?
A diplopia jelentése kettős látás, amely egy olyan szemprobléma, amikor a beteg két különböző képet lát ugyanarról a tárgyról. Az egyik kép halványabb, és szellemképnek is nevezik, ebből ered a szellemképes látás kifejezés is. A kettős látást gyakran összekeverik a homályos látással.
A kettős látás fajtái
A diplópiának két típusa van: a monokuláris és a binokuláris diplópia, azaz egyszemes kettős látás, illetve kétszemes kettős látás. Egy egyszerű teszttel megállapíthatja, hogy milyen típusú diplópiája van. Miközben a kettős látás jelentkezik, takarja el az egyik szemét.
- Ha a kettős látás eltűnik, miközben az egyik szemet letakarja, akkor binokuláris diplópiája van.
- Monokuláris diplópia esetén a kettős látás megszűnik, amikor az érintett vagy "rossz" szemet fedjük le, és visszatér, amikor a nem érintett vagy "jó" szemet fedjük le.
A kettős látás okai
Az egyszemes kettős látás ritkábban fordul elő, mint a binokuláris kettős látás, okai pedig többnyire a következők lehetnek:
- súlyos asztigmatizmus: a szem szabálytalan alakja és görbülete homályos látást és kettős látást eredményezhet;
- szaruhártya alakváltozása (keratoconus): ez a látásprobléma akkor jelentkezik, amikor a szaruhártya elkezd elvékonyodni és kúp alakú dudort képez. Ez a dudor kettős látást, homályos látást és fényérzékenységet okozhat;
- szürkehályog; illetve
- szemszárazság.
A kétszemes kettős látás azért alakul ki, mert a két szem nem működik együtt, ennek okai pedig a következők lehetnek:
- szemizomproblémák (pl. myasthenia gravis maitt, amely egy olyan autoimmun betegség, amely megakadályozza, hogy az idegek “megmondják” az izmoknak, hogy mit tegyenek, vagy a Graves-Basedow-kór, egy pajzsmirigybetegség miatt, amely hatással van a szemizmokra);
- idegi eredetű problémák (pl. szklerózis multiplex, Guillain-Barre-szindróma vagy cukorbetegség miatt);
- agyi eredetű problémák (pl. aneurizmák, agyvérzés, sérülésből eredő megnövekedett nyomás, migrénes fejfájás, illetve tumorok esetében).
A hirtelen kettős látás
Bizonyos helyzetekben átmeneti kettős látás is felléphet. A hirtelen vagy rövid távú kettős látás számos ok miatt fordulhat elő, többek között:
- fáradtság,
- stressz,
- kábítószer,
- alkohol,
- mérgezés,
- túl gyors felállás,
- alacsony vércukorszint,
- trauma vagy sérülés, illetve
- nagyobb fertőzés, például övsömör esetén.
A kezeletlen magas vérnyomás is járhat kettős látással, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek, amelyek intenzitása az okoktól függően változhat. Bár a rövid távú diplopia általában nem tekinthető vészhelyzetnek, nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ez különösen igaz szemsérülés és fertőzés esetén, amelyeket a lehető leghamarabb szemorvosnak kell megvizsgálnia.
A kettős látás tünetei és kezelése
A kettős látás szédüléssel, fejfájással, hányingerrel, kancsalítással, szemtájéki fájdalommal is járhat. A diplopia annak a tünete, hogy valami rendellenes dolog történik a szemben, az agyban vagy az idegrendszerben, amelynek a gyökerét fel kell tárni a kezelés megkezdéséhez.
A diplopia leggyakoribb kezelési módjai a következők:
- Korrekciós lencsék: A szemüveg vagy a speciális lencsék korrigálhatják a látásproblémát.
- Szemtapasz: Az egyik szem letakarása megállíthatja a kettős látást, amíg nincs tartósabb megoldás.
- Szemgyakorlatok: Ha a látásprobléma a szemizmok megfeszülésének vagy gyengülésének az eredménye, az orvos gyakorlatokat adhat, amelyek segíthetnek visszanyerni a szemizmok erejét.
- Műtét: Az októl függően előfordulhat, hogy műtétre van szükség a fizikai problémák kijavításához.
Kettős látás esetén bizonyos esetekben segíthet egy jól beállított szemüveg, amelyet a legjobb szakemberek készítenek el az Ön számára. Jelentkezzen látásvizsgálatra hozzánk, hogy szakértő optometristáink feltérképezhessék a látásproblémáit!